Зізіулас Йоан

Зізіулас Йоан

Йоан Зізіулас (Ιωάννης Ζηζιούλας,1931 р.н.) – єпископ Константинопольської православної церкви з титулом митрополит Пергамський.

Іоанн Зізіулас народився в 1931 році в грецькому селищі Катафігіо. Після закінчення загальноосвітньої гімназії у м. Козані вступив до Фесалонікійського університету, але через два роки перевівся до університету м. Афін, куди переїхала його сім’я.
Під час навчання в університеті він паралельно пройшов повний курс навчання в Екуменічному інституті Всесвітньої Ради Церков (ВРЦ) у Боссе (Швейцарія), директором якого в ті роки був відомий православний богослов проф. Нікос Нісіотіс. Там він уперше серйозно зіткнувся з богослов’ям інших християнських конфесій Заходу.
Після закінчення університету він вступає до аспірантури в Гарвардський університет, де захищає докторську дисертацію з теми «Христологія Максима Сповідника». Там Іоанн Зізіулас мав сприятливу можливість навчатися у таких відомих вчених і богословів як професор богослов’я Пауль Тілліх, православний богослов-патролог о. Георгій Флоровський, професор класичної філології Вернер Єгер та ін.
Там Іоанн протягом трьох років співпрацював з Товариством візантійських досліджень Гарвардського університету, відомою організацією Dumbarton Oaks, членом якої його обрали. Потім він повернувся у Грецію і в 1966 р. представив до захисту в Афінському університеті докторську дисертацію на тему: «Єдність церкви у божественній євхаристії і в єпископі».
У 1966-1967 рр. він працював науковим співробітником богословського факультету Афінського університету. Влітку 1967 р. його призначають секретарем відділу «Віра і церковний устрій» Всесвітньої Ради Церков. Іоанн Зізіулас брав активну участь у створенні богословських програм, відповідаючи за організацію міжнародних конференцій з екуменічних питань.
У 1970 р. його обирають викладачем догматичного богослов’я Единбурзького університету Великобританії, де він перебуває впродовж трьох років.
У 1973 р. він стає викладачем систематичного богослов’я в університеті Глазго. Це місце він отримав завдяки міжнародному визнанню його наукового внеску. Характерною особливістю його викладання у Великобританії було зіставлення західного і православного передання, і свідчення про Православ’я на Заході.
У 1984 р. митрополит Іоанн приймає запрошення викладати догматичне і символічне богослов’я у Фесалонікійському університеті імені Аристотеля, де він працює аж до виходу на пенсію в 1998 році.
У 1986 р. його відразу обирають архієреєм Вселенської Патріархії з титулом митрополита Пергамського. Одночасно він викладає і в Глазго, до 1987 р., а з 1989 р. стає постійним почесним професором Королівського Коледжу Лондонського університету. У 1993 р. він обраний також постійним членом Афінської Академії наук.
Восени 2000 р. на нього було покладено керівництво Представництвом Вселенської Патріархії в Афінах. З 2001 р. він виконує обов’язки заступника голови Афінської Академії, а в 2002 обраний її головою. У період 2006-2007 рр. митрополит Іоанн є членом Священного Синоду Вселенської Патріархії.
Іоанн Зізіулас викладав як постійний почесний професор у Григоріанському університеті в Римі і в Женевському університеті, а також виступав з лекціями у багатьох університетах Європи.
Він є почесним викладачем багатьох університетів, головою Комісій богословського діалогу, радником Вселенської Патріархії і головою Міжправославної комісії з питань захисту навколишнього середовища.
Варто також зазначити, що митрополит Іоанн – автор великої кількості статей і виступів, опублікованих у грецьких, а також міжнародних виданнях: у журналах, ювілейних збірниках і матеріалах різноманітних конференцій. Вибрані статті з різних проблем сучасного церковного життя були перекладені українською мовою і опубліковані в книзі «Буття як спілкування» (К.: Дух і літера, 2005).
За матеріалами Богослов.ru