Гуроян Віген

Гуроян Віген

Віген Гуроян (Vigen Guroian) – православний богослов і викладач. Своє бакалаврське звання він отримав в Університеті Вірджинії 1970 року, а ступінь кандидата теології (Ph.D) в університеті Дрю (Drew University) 1978 року.

Сьогодні Гуроян – професор релігієзнавства (православне християнство) в Університеті Вірджинії, старший науковий співробітник Центру права і релігії в Університеті Еморі, постійний старший науковий співробітник Центру культурного відродження Рассела Кірка, старший науковий співробітник Форуму Трійці та чинний член Форуму Вілберфорс.

За багато років д-р Гуроян здобув визнання як східноправославний богослов[1] і фахівець з етики. Його перша книга «Втілена любов: Нариси з православної етики» (Incarnate Love: Essays in Orthodox Ethics, 1987) є улюбленим текстом в університетських та семінарських курсах. У 2004 році видавництво богословської літератури Віпф-енд-Сток (Wipf and Stock Publishers) перевидало його другу книгу з етики в православній традиції «Етика після християн: на шляху до церковної християнської етики» (Ethics After Christendom: Toward an Ecclesial Christian Ethic,1994). Його остання книга – «Мелодія віри: Богослов’я у православ’ї» (The Melody of Faith:  Theology in an Orthodox) була опублікована 2010 року.

Віген Гуроян є автором більше ста п’ятдесяти статей із різних питань, зокрема: православного богослов’я, шлюбу і сім’ї, дитячої літератури, політики, освіти, екології, геноциду й медичної етики.

Його книгу «Плекання доброчесного серця: як класичні історії пробуджують моральну уяву дитини» (Tending the Heart of Virtue: How Classic Stories Awaken a Child’s Moral Imagination), опубліковану 1998 року, і досі читають та використовують як навчальний посібник батьки, діти, які навчаються вдома, інструктори з релігії та викладачі класичних шкіл.

Д-р Гуроян написав дві книги християнських роздумів про садівництво. «Успадкування раю» (Inheriting Paradise,1999) та «Аромат Бога» (Fragrance of God, 2006). Ці книги, за власним зізнанням автора, є його улюбленими. Завдяки їм він отримав запрошення від осередків садівників і церков Америки та Великобританії із пропозицією виступати й читати лекції.

У 2005 році ISI Books видали збірку есеїв д-ра Гурояна про літературу, політику, освіту й етику. Книга називається «Об’єднання  справді людських речей» (Rallying the Really Human Things). Вона містить такі розділи, як: «Про казки та моральну уяву», «Дзеркало Гакслі», «Фланнері О’Коннор: Мистецтво втілення», «Чому бізнесмени мають читати класичну літературу?» та інші.

Віген Гуроян одружений, має двох дорослих дітей – Рафі та Вікторію. Його дружина Джун Вранян працює дизайнером інтер’єру. Джун і Віген мешкають у місті Калпепер, штат Вірджинія, у пагористій місцевості  на 5 акрах землі, де вони з насолодою плекають щедрі сади з багаторічними рослинами та городиною, доглядають пасіку й гуляють околицями.

ПростоФакти:

  • Віген Гуроян брав участь у різноманітних нарадах Всесвітньої Ради Церков на тему еклесіології, етики та літургії. У 1990–1992 роках був директором академічних студій вірменської семінарії Св. Нерсеса в Нью-Йорку, а також читав курси лекцій та проводив практичні заняття в семінарії впродовж двадцяти п’яти років. Гуроян є постійним радником Національного Вірменського Комітету з питань освіти Східної єпархії Вірменської Церкви в Америці. Крім того, д-р Гуроян входив до складу редколегії багатьох видань, зокрема «Щоденника релігійної етики» (The Journal of Religious Ethics), «Pro Ecclesia: Журнал католицької та Євангелічної теології» (Pro Ecclesia: A Journal of Catholic and Evangelical Theology) та «Християнської біоетики» (Christian Bio-Ethics).
  • На сьогодні Віген Гуроян є автором десяти книг: The Melody of Faith: Theology in an Orthodox Key (Wm. B. Eerdmans Pub. Co., 2010); The Fragrance of God (Wm. B. Eerdmans Pub. Co., 2006); Rallying the Really Hman Thing: The Moral Imagination in Politics, Literature, and Everyday Life (ISI Books, 2005); How Shall We Remember?: Reflections on the Armenian Genocide and Church Faith (Montreal : 2005); Incarnate Love: Essays in Orthodox Ethics, University of Notre Dame Press, 2ndexpanded edition 2002; Inheriting Paradise: Meditations on Gardening (Wm. B. Eerdmans Pub. Co., 1999); Tending the Heart of Virtue: How Classic Stories Awaken a Child’s Moral Imagination (Oxford University Press, 1998); Life’s Living Toward Dying: A Theological and Medical Ethical Study (Wm. B. Eerdmans Pub. Co., 1996); Faith, Church, Mission: Essays for Renewal in the Armenian Church (Armenian Prelacy, 1995); Ethics After Christendom: Toward an Ecclesial Christian Ethic (Wm. B. Eerdmans Pub. Co., 1994).

[1] Віген Гуроян належить до вірменської церкви, яка входить до т. зв. Східних Православних Церков (Вірменська, Коптська, Сиро-Яковитська (Сирійська) та Ефіопська Православні Церкви).
 

Віген Гуроян в гостях у радіоведучої Крісти Тіппетт (American Public Media) розповідає про Садівництво та Православний Великдень, радіопередача «Restoring the Senses» (дивитися текст бесіди).