Адам Міхнік

У Польщі ім’я Адама Міхніка відомо кожному, хто хоча б трохи цікавиться вітчизняною історією, політикою чи літературою. Він – популярний поет і письменник, журналіст, головний редактор найбільшого щоденного друкованого видання країни і видатний громадський діяч. Міхнік має безліч різних нагород і незліченну кількість призів у галузі літератури, журналістики і прав людини. 

Адам Міхнік (Adam Michnik) народився 17 жовтня 1946 року у Варшаві. З раннього віку почав цікавитися політикою і громадським життям країни, а коли йому було п’ятнадцять, вступив у підпільне нонконформістське товариство, і з цього моменту почалася діяльність людини, яку нині Польща знає як одного з найбільш непримиренних противників комуністичного ладу.

У 1976 році він був серед засновників і головних ідеологів Комітету захисту робітників (KOR), а два роки по тому організував так звані «пересувні університети», які мали дві мети: зробити освіту доступною для народу й безперешкодно проводити антикомуністичну пропаганду. У 1980-х роках Адам Міхнік був консультантом у вільній торговій спілці «Солідарність».

Політичні погляди Міхніка і вся його поведінка не були зрозумілі владою: за підривну діяльність, спрямовану проти комуністичного режиму, він провів у в’язниці в цілому шість років. Йому неодноразово пропонували переїхати на Захід – Америка та Європа були відкриті для людини з його життєвою позицією, але раз-по-раз Міхнік відхиляв ці привабливі пропозиції.

Після «оксамитової революції» 1989 року впродовж двох років він був членом першого посткомуністичного парламенту Польщі. У тому ж році ним була заснована «Газета Виборча», яка на сьогодні є найбільшою щоденною газетою країни, а Міхнік залишається її головним редактором. Він широко публікувався у відомих періодичних виданнях – Der Spiegel, Le Mond, El Pais, New York Review of Books, The Washington Post, крім того, написав кілька книг: «Церква і ліві», «Польські діалоги», «Листи з в’язниці», «Листи з волі».

Адам Міхнік отримав ступінь доктора honoris causa (почесне звання доктора, яке дають за особливі заслуги) Нової школи соціальних досліджень у Нью-Йорку, Університету Міннесоти й Коледжу штату Коннектикут. У 1986 році він став лауреатом премії Роберта Фітцджеральда Кеннеді у сфері прав людини, у 1989-му – премії Юрковського, а в 1999 році виграв журналістський приз Франсиско Керекедо.

Адам Міхнік також є Почесним професором Національного університету «Києво-Могилянська академія».

КНИГИ АВТОРА
АВТОРИ НОВИНИ ПРО НАС Контакти