Київ – Мюнстер: новий діалог

Щойно завершилася перша частина міжнародного богословського семінару «Релігія і Церква як виклик сучасності: Німеччина та Україна» (29.05 – 04.06.2012), організованого спільно Мюнстерським університетом, Центром св. Климента «Спілкування та діалог культур», Центром європейських гуманітарних досліджень НаУКМА та Інститутом релігійних наук св. Томи Аквінського. Подія замислювалася, перш за все, як нагода для глибокого діалогу поміж українськими та німецькими студентами. Студенти факультету католицької теології Мюнстерського університету на чолі з проф. Томасом Бремером та проф. Клаусом Мюллером зустрілися з українською «збірною» із православних, римо- і греко-католицьких студентів різних навчальних закладів: Київської державної академії і семінарії (КДАіС), Національного університету «Києво-Могилянська академія» (НаУКМА), Інституту св. Томи, а також їх викладачів (Костянтин Сігов, о. Сильвестр (Стойчев), Андрій Баумейстер, о. Петро Балог, о. Войчех Сурувка). Для української групи приїзд німецької команди став свідченням того, що теологія та питання віри можуть слугувати важливим стимулом до подорожі в житті кожного з нас. Не менш важливим, ніж Євро-2012!

Як спільна українсько-німецька ініціатива Семінар складається з двох однотижневих сесій – у Києві та в Мюнстері. Зустрічі київської сесії відбувалися у стінах Національного заповідника «Софія Київська», НаУКМА, КДАіС, Інституті св. Томи, Інституті філософії НАН України.

На сесіях семінару було обговорено (англійською мовою) низку актуальних тем: літургійна свідомість Церкви; теологія і наука; церковна ідентичність католика/православного; традиція та інновація; помісна Церква і вселенська Церква; національна та церковна ідентичність. Ще шість тем заплановано на другу сесію у Мюнстері. Специфіка новітнього формату, запропонованого німецькою стороною, полягає в тому, що доповіді студентів на обрані теми займають незначну частину часу – два повідомлення по 15 хвилин від кожної зі сторін на одну тему – і слугують лише введенням для дискусії поміж усіма учасниками.

Ця дискусія зазвичай виявлялася надзвичайно жвавою і продовжувалась в особистому спілкуванні за рамками семінарів. Слід зауважити, що влучний підбір тем дозволив учасникам легко зрозуміти, які питання й аспекти християнства є найбільш хвилюючими для кожної з традицій, та вийти на глибоке і серйозне, хоч водночас дружнє і дисципліноване, обговорення цих ключових питань. Такий формат молодіжного науково-освітнього семінару спонукає до щирого обміну усіма думками та питаннями, що народжуються просто підчас розмови. Відтак хід дискусії виявлявся цілковито непередбачуваним і раз у раз приводив учасників до неочікуваних інсайтів щодо іншої конфесії, і навіть щодо власної традиції.

Багата культурна програма дозволила гостям з Німеччини познайомитись з духовною культурою України не лише в концептуальному вимірі, а й більш безпосередньо. Вони відвідали Софійський собор, Національний університет «Києво-Могилянська академія», Києво-Печерську Лавру, побували в православному Духовно-просвітницькому центрі «Ковчег» при парафії преп. Параскеви Сербської у с. Лишня, де мали змогу поспілкуватися з дітьми з симптомами ДЦП з харківської школи-інтернату №8 та їхніми викладачами, що перебували в «Ковчезі» на двотижневому поселенні. Разом з провідними фольклорними колективами (київський дитячий ансамбль «Цвітень», гурт с. Лишня «Сік землі» та гурт с. Мостище «Лебедина пісня») взяли участь у святкуванні П’ятдесятниці, народних співах, іграх і танцях.

Київська сесія завершилась вражаючим концертом двох ансамблів старовинної музики – “Silva Rerum” та “Алітейа” – у величному супроводі травневої грози, яка розчахувала великі ґратчасті вікна музею «Шлях української звитяги» у Свято-Духівській церкві при НаУКМА, вриваючись в приміщення поривами вітру та свіжими дощовими струменями. Цей несподіваний дарунок стихії видався захопленим глядачам надзвичайно співзвучним тій нетривіальній події в інтелектуальному та духовному житті нашої країни, якою постав перший міжнародний студентській богословський семінар.

Читати статтю англійською мовою.

Київ–Мюнстер. Продовження діалогу між університетами

5 липня у Мюнстері добігла кінця друга частина міжнародного богословського семінару «Релігія і Церква як виклик сучасності: Німеччина й Україна» (28.06 – 05.07.2012), організованого спільно Мюнстерським університетом, Центром св. Климента «Спілкування та діалог культур», науково-видавничим об’єднанням «Дух і літера», Центром європейських гуманітарних досліджень НаУКМА, Інститутом релігійних наук св. Томи Аквінськогo і Київською духовною семінарією та академією.

Під час німецької сесії семінару було розглянуто шість нових тем: «Церква і суспільство», «Церква і сучасність», «Церква і держава», «Церква і політика», «Церква і магістеріум», «Віра і розум». Відповідно до задуму семінару, короткі вступні тези доповідачів від кожної зі сторін слугували вихідною точкою для загального обговорення. Уже в Києві ці обговорення були дуже живими й цікавими, тож тепер, коли всі учасники встигли краще познайомитися, розмова про віру набула особливо глибокого виміру.

Цьому сприяло також близьке знайомство з контекстом релігійного життя Німеччини. Відвідавши францисканський жіночий монастир, Мюнстерську семінарію і низку найдавніших базилік Вестфалії, православні учасники змогли розширити свої уявлення про традиційний католицизм. Водночас, зустрічі з молодіжними католицькими організаціями, такими як студентська громада Мюнстерського університету, прихід св. Феодора в Кельні, Інститут теології і політики в Мюнстері, явили нам західну духовність у значно більш несподіваному ракурсі. Кияни (не лише православні, а й католики і греко-католики) були здивовані незвичним для нас зовнішнім виглядом сучасного німецького католицизму, схильного до вельми сміливих літургійних експериментів та новаторства в пастирській і місіонерській діяльності, що ставить енергійний акцент на соціальному вимірі християнського життя. Мабуть, сьогоднішні дебати про релігію в Німеччині неможливо адекватно оцінити без урахування контрасту між «Старими» і «Новими».

Коном цього богословського дійства тут були мальовничі вулички стародавнього університетського містечка Мюнстер, який цілком полонив нас своїми романськими й готичними шпилями, багатством бібліотек, демократичних кнайп, велосипедів та інших виявів бурхливого студентського життя. Ми прослухали концерт органної музики у стародавній базиліці св. Ламберта (талановитий органіст, професор гри на органі Томаш Новак, серед іншого, імпровізував на тему української колядки), доторкнулися до атмосфери чарівного Кельна, побачили Вестфальський музей релігійної культури в Тельґте. Також ми мали можливість познайомитись із німецьким православ’ям, відвідавши тримовну, німецько-слов’яно-російську, Літургію у кельнській готичній базиліці, присвяченій сьогодні свв. Костянтину та Олені. Нарешті, щасливо поповнивши ряди мюнстерських велосипедистів, ми здійснили прогулянку до Бурґу Гюльзгоф – заміського маєтку відомої німецької поетеси ХІХ ст. Аннет фон Дросте Гюльзгоф.

Завдяки атмосфері взаємної приязні, відкритості й допитливості, два насичених тижні семінару, коли дискусії не припинялися від рання до пізньої ночі, дали, мабуть, більше, ніж міг дати компендіум чи курс лекцій. Але головне, чого вони нас навчили – це такій дефіцитній сьогодні повазі до інакшості: якими б далекими не були наші позиції із тих чи інших питань, за кожною з них стоїть незвідний екзистенційний досвід, який вимагає серйозного ставлення. Таке шанобливе ставлення до Іншого обіцяє продовження плідної бесіди і, очевидно, подальші спільні проекти.

Читати про німецьку сесію семінару англійською мовою.


Більше фото можна подивитися тут