Мазор Мішель

«В усьому світі запанував суцільний жах, але він не міг не минутись, якщо людині – носію духовних цінностей – судилося вижити»

М. Мазор

Мішель Мазор (Michel Mazor) – автор мемуарів про Варшавське ґетто, син відомого адвоката Мойсея Мазора та племінник письменника Шолом-Алейхема.

М. Мазор народився в Киві, у молоді роки, тобто ще до революції, виїхав із дружиною до Варшави, де отримав юридичну освіту і працював юристом, але через ранній від’їзд із Києва з роками втратив родинні стосунки. Дружина Мазора була переможницею одного з конкурсів краси, що в 30-ті роки проходили у Варшаві. Відтак у 1940-му році вони обоє опинилися у Варшавському ґетто й пережили весь його жах, лише дивом залишившись живими. 4 вересня 1942 року Мазор зіскочив із потягу, який прямував у Треблінку. Після війни подружжя оселилось в Парижі, де Мішель став відомим адвокатом і мав значну практику. Мазор також очолював архів Центру єврейської документації і був членом правління Спілки російських адвокатів у Франції. У 1948 році Мішель Мазор вступає до масонської ложі і стає досить значним її діячем.
Впродовж 1952–1954 років Мазор писав спогади про Варшавське ґетто, які 1955 року були видані однією книгою під заголовком «Зникле місто. Свідчення в’язня Варшавського ґетто» (Souvenirs du ghetto de Varsovie). Завдяки Олексію Соколову, з матір’ю якого був удруге одружений М. Мазор, 2010 року ця книга з’явилася в українському перекладі, вийшовши друком у видавництві «Дух і літера».