Глаголєв Олександр

Глаголєв Олександр

Глаголєв Олександр (1872–1937) – протоієрей, богослов, новомученик.

Олександр Олександрович Глаголєв народився 1872 року в Тульській губернії у родині священика. Освіту здобув у Тульській духовній семінарії, яку закінчив 1894 року, та Київській духовній академії, де навчався за державний кошт.
У 1898 році отримав ступінь кандидата богослов’я і право на здобуття ступеня магістра без нових усних іспитів. Після закінчення курсу Олександр Олександрович був залишений як професорський стипендіат при академії для наукових робіт, а в наступному році у званні доцента почав читати там лекції. 1900 року захистив дисертацію з теми «Старозавітне Біблійне вчення про Ангелів» і був удостоєний ступеня магістра богослов’я та утверджений Святійшим Синодом у званні доцента.

Знаючи майже двадцять мов, Глаголєв був членом Комісії із наукового видання слов’янської Біблії, брав участь у виданні Православної Богословської енциклопедії, а також працював у різних церковних журналах. Йому також належать коментарі на 3-ю і 4-у книги Царств, книги Товита, Притч, Пісні Пісень, пророків Наума, Аввакума, Софонії, Аггея і на Соборні Послання, написані для «Тлумачної Біблії», що виходила під редакцією О.П. Лопухіна і його послідовників.

Олександр Глаголєв був старшим сучасником Миколи Бердяєва, Льва Шестова, Сергія Булгакова, Павла Флоренського, з котрим зустрічався 1931 року в Києві. З його ім’ям пов’язана діяльність «Київської богословської школи», Релігійно-просвітницького товариства і різноманітних громад, які об’єднували таких різних людей, як професори КДА В.І. Екземплярський і П.П. Кудрявцев, професор університету В.В. Зеньковський, прот. Михайло Єдлінський, архімандрит Спиридон (Кисляков), зовсім молодий Анатолій Жураковський – гарячий проповідник і засновник відомої общини, яка стала в 30-ті роки ядром «Катакомбної церкви» у Києві, і духовний глава церковного підпілля архієпископ Антоній (Абашидзе).

Протоієрей Олександр Глаголєв був настоятелем церкви Миколи Доброго на Андріївському узвозі в Києві. Виступав свідком захисту у справі Бейліса.

25 листопада 1937 року о. Олександр був розстріляний.

Зі спогадів Магдалини Глаголєвої-Пальян, онуки о. Олександра:
«До дідуся в церкву збиралося багато людей із різних районів міста, а також з інших міст. Своїм розумом, чистотою серця, любов’ю до всіх дідусь притягував найрізноманітніших людей… Дідусь нікому не відмовляв у допомозі – у будь-який час дня і ночі він поспішав її надати. Тут же допомагав і матеріально. Гроші, які до нього надходили, він щедро роздавав… Дідусь був справжнім безсрібником і християнином, ніколи не вдавався у менторський, повчальний тон. Багато що прощав, поблажливо ставився до людей, до їхніх слабкостей.
…Я колись читала дідусеву проповідь, виголошену в Братському монастирі, про апостола Іоанна Богослова – улюбленого учня Ісуса Христа. Його називають «апостолом любові». Дідусь сам підходив під це визначення…» (Читати повний текст)

Фільм про О.Глаголєва, Глас