Георгій (Ходр), Митрополит Гір Ліванських

Георгій (Ходр), Митрополит Гір Ліванських

Митрополит Біблоса, Ботриса і Гір Ліванських Георгій (Ходр) народився 1923 року у Тріполі (Ліван). Освіту здобув спочатку у Лівані, де 1944 року отримав диплом юриста Бейрутського єзуїтського університету ім. св. Йосифа, а потім – у Франції, закінчивши 1952 року Свято-Сергієвський богословський інститут. Саме у Парижі, за словами самого Георгія Ходра, він познайомився ближче з російською культурою та філософською думкою. Серед його вчителів були єпископ Кассіан (Бєзобразов), архімандрит Кипріан (Керн), професор Антон Карташев, о. Василій Зеньковський, о. Микола Афанасьєв, о. Олесій Князев, Сергій Сергійович Верховський, о. Георгій Флоровський, професор Володимир Вайдле та о. Олександр Шмеман. Хоча ще до вступу в Свято-Сергієвський інститут Георгій читав книжки Миколи Бердаєва та деяких інших російських релігійних мислителів, мав тісні зв’язки із російською молоддю з Християнського руху.

Відтак 1942 року Георгій Ходр став одним із засновників Православного молодіжного руху (Mouvement de la jeunesse orthodoxe), який мав на меті «оновлення» Церкви:

«…І там ми, сімнадцять молодих студентів, заснували 1942 р. Православний молодіжний рух, який став найпотужнішим джерелом християнського життя на просторі, де діє наша помісна Церква. Почалася євангелізація, у ній проявилися душі надзвичайної життєвої сили. Звідти пішло все нинішнє наше чернецтво. Там виховувалося більшість наших священиків-місіонерів, наших єпископів. Кожного, хто по-справжньому полум’яно говорить про Ісуса, мабуть, діткнула наша апостольська звістка. Господь визволив нас від вузького консерватизму, від жорсткого ритуалізму й велів нам свідчити про справжнє євангельське життя. І це, можливо, найкраще, що змогла дати Антіохійська Церква вселенському Православ’ю».

Митрополит гір Ліванських Георгій (Ходр)

Із кн.: Ходр Григорий, митрополит Гор Ливанских. Призыв Духа / Пер. с фр. – К.: Дух і літера, 2006 – 284 с.

Брав також активну участь у боротьбі за незалежність Лівану 1943 року. А в 1948 році став членом молодіжної комісії Всесвітньої ради церков. Крім того, 1953 року Георгій Ходр разом із Мейєндорфом, Шмеманом і Миколою Ніссіотісом заснував братство «Синдесмос».

1954 року був висвячений у священицький сан і отримав парафію у Тріполі.

1968 року був удостоєний звання професора honoris causa Свято-Володимирської семінарії (Нью-Йорк), а 1988 – отримав таке ж звання від факультету протестантської теології в Парижі.

15 лютого 1970 року став єпископом, успішно суміщаючи свою посаду із працею в академічному середовищі. Адже митрополит Георгій – професор Баламандського та Бейрутського університетів, зокрема, викладав пасторського богослов’я  в Інституті Богослов’я ім. св. Іоанна в Дамаску та арабську культуру в Ліванському університеті.

Крім того, Ходр був активним учасником екуменічного руху, православно-ісламського діалогу. Провів модерністські реформи в Православній Церкві Лівану і Сирії (Антіохійський патріархат). У 1993 р. підписав Баламандську угоду (унію) з католицизмом.

Автор численних статей, проповідей і книжок, регулярно публікується у ліванській газеті «An Naha».

2006 року митрополит Гір Ліванських Георгій (Ходр) відвідав Україну, де зустрівся з очільниками українського духовенства, взяв участь у щорічних «Успенських читаннях» у Києві та презентував російський переклад своєї книги «Заклик Духу» («Дух і літера», 2006).