Дойч Міна

Дойч Міна

Доктор Міна Дойч (Dr. Mina Deutsch) – професор психіатрії університету Маꥳл, автор автобіографічної оповіді про події Другої світової війни «Історія Міни. Спогади лікаря про Голокост»

Народилася 24 грудня 1911 року в Озерянах, маленькому містечку в Галичині, яка в ті часи перебувала у складі Австро-Угорської імперії. Вона була однією із шести дітей у єврейській родині, котра належала до середнього класу. У 1931 році Міна вступила до медичної школи при німецькому університеті в Празі, де зустріла свого майбутнього чоловіка Леона, також студента-медика.

Через зростання впливів нацистів у Чехословаччині Міна і Леон, отримавши дипломи, повернулися до Польщі та одружилися в 1938 році. Вони почали працювати в психіатричному шпиталі неподалік від Варшави, але незабаром були змушені тікати на схід, до рідного Леонового міста Перемишля, де через шість тижнів після початку Другої світової війни народилася їхня дочка Єва.

За нацистського режиму Міну й Леона залучили до боротьби з епідемією тифу в Східній Польщі. Врешті-решт вони були змушені переховуватися, не раз дивом уникаючи смерті. Більшість їхніх родичів і близьких не пережили цієї війни. Міна та Леон втратили у часи Голокосту батьків і кількох братів і сестер (разом із їхніми подружжями та дітьми). Після війни Міна із сім’єю вісімнадцять місяців перебували у таборі для переміщених осіб у Зальцбурзі (Австрія), аж до еміграції до Канади в 1948 році. Там вона мешкала в Реджайні (Саскачеван) і Сент-Джоні (Нью-Брансвік), відтак перебралася до Монреалю, де понад 20 років працювала штатним психіатром і дослідником у шпиталі Дуґласа.

Міна Дойч була висококультурною людиною – володіла 10 мовами, захоплювалася оперою та літературою мовою їдиш, і водночас була схильна до пошуку пригод і нових вражень, що спонукало її мандрувати та пізнавати усе нове довкола.

У середині сімдесятих років Міна працювала над дослідницькими проектами на факультеті психофармакології університету Маꥳл, опублікувала понад двадцять наукових

праць. Вона завжди була активним прихильником Ізраїлю, входила до Міжнародної наглядової ради Єврейського університету в Єрусалимі. На знак поваги до Єврейського

університету в Єрусалимі та за згодою його наглядової ради, вона створила фонд кафедри психофармакології імені доктора Леона Дойча і доктора Міни Дойч, що уможливило  розвиток одного з основних препаратів для лікування хвороби Альцгеймера (рівастіґміну).

Свій досвід Другої світової війни Міна Дойч виразила в автобіографічній книжці «Історія Міни. Спогади лікаря про Голокост» (Mina’s Story. A Doctor’s Memoir of the Holocaust), яка була опублікована в Канаді 1994 року англійською мовою. Видати свої спогади Міну спонукали її рідні, а також проф. психіатрії Кароліна Юс, щоб «нащадки дізналися, які  життєві незгоди можна подолати, і які достоту нечувані злочини скоїли представники нації, котру вважали висококультурною і котра раніше втішалася чималою прихильністю і  служила прикладом для наслідування».

Після виходу книги Міна разом із рідними відвідала Польщу та Україну й побувала у багатьох згаданих у ній місцях, де вона виросла й пережила роки війни. Зокрема, у листопаді 1997 року Міна відвідала свій рідний дім у місті Мельниця-Подільська та свою колишню гімназію у Львові. А також місце криївки, у якій вона з родичами ховалася у роки Другої світової війни. У вересні 1999 року Міна у супроводі дочки і зятя побувала у Празі та відвідала свою медичну школу – місце, де вона прожила чимало щасливих років. Під час тієї ж мандрівки вона вперше після 1946 року навідалася до Польщі. Там вона навідала будинок її свекрів у Перемишлі та побувала в Аушвіці, де загинули мати її чоловіка, його брати і сестри.

Також Міна кілька разів їздила у супроводі доньки та онучки до Ізраїлю. Востаннє Міна навідалася до Єрусалима в травні 2000 року для участі у 75-літті Єврейського університету. Відтак вона була вшанована уміщенням її імені на Стіні Життя на горі Скопус.

2002 року Міна відсвяткувала своє 90-річчя. На цьому святі товариство Канадських приятелів Єврейського університету вшанувало Міну нагородою Алана Бронфмана.

Чоловік Міни Леон помер від раку в 1966 році. Доктор Міна Дойч померла 3 жовтня 2004 р. у Монреалі у віці 92 років.

2011 року з ініціативи рідних Міни Дойч «Історія Міни» була перевидана українською мовою, щоб прийдешні покоління пам’ятали про її історію.